20
Eki

İnsan

Yeni alınmış bir nefesin hislerini merak ettin mi sen? Derdi senin derdinden, yaşamak arsuzu yaşamak arzundan daha mı değersiz sanıyorsun. Amacını bildiğini sanırsın ve ancak sandığının doğru olduğuna inanırsın. Doğrular gerçek değildir ama sen bunu bilemezsin. Kendi varlığını, içine çektiğin havayı bile anlamaya çalışmadan ve tahakkümler zincirini yüreğine sararak sağlama alırsın. Yaşadığın ve öldüğün zamanın kimine göre bir göz kırpış anı kadar kısa olduğunu kabullenmeden dünyaya sayılarla ve sözlerle anlam verdiğine inanırsın. Belki de insanlığın afyonu, kendini kandırma isteğinin dünden bu güne sürüp gelmesi gerçeğidir.

Yeni alınmış bir nefesin hislerini hiç merak etmedin sen.
Çünkü sen, aksini her şekilde ispatlamaya çalışsan da, kendinden başka hiç bir varlığı düşünemeyen ilkel bir varlıksın. Görünüşün ve davranışların aksini söyleyebilir ama inandıramaz. Seni kendine inandıran yalanların ve aldatmacaların, hayatta kalmanın tek sebebi.
Bu ırkına has bir ‘övgü’.

İnsan
Ne olduğunu kendine soran, kendisini yazan ve anlatan, belki de evrendeki en egoist biyografiyi yazan ırk, insan.

“Uygarlığı insanlar kurmuştur”

Yani varsayımlar üzerine hareket eden, topraktan çıkardığı ve geçmişe ait her kalıntıya hayretle bakan, dününün ne olduğunu bilmeden bugün ne olduğunu anlatmaya çalışan zavallı varlık. Kendine verdiği kimliğin bir gün karşısına çıkacak bir şeyden dolayı yalan olduğunu öğrenince kızacak kimsesi de olmayacak.

Ama işte insan.
Suçlayacak birileri hep vardır. Suçlayacak.

Baran Tezdönen – 20 Ekim 2016

...