15
Nis

Kızıl Ölümün Maskesi – Edgar Allen Poe

Paranın ölümsüzlük getirmeyeceği, ölümden kaçışın olmadığı temalı bir hikaye. Kızıl ölümden kaçmak için insan yapımı binalara saklanmış, burada günlerini gün eden insanların kızıl ölüme nasıl yakalandıkları anlatılıyor. Korkuturken düşündüren bir hikaye…

7 tane odadan bahsedilir mekan tasviri sırasında. Hepsi farklı renge boyanmıştır. 7 oda, 7 ölümcül günaha gönderme yapmak üzere hikayede bulunuyor olabilir, bilemiyorum tam.

Bir Edgar Allen Poe eseri olarak elbette gotik ögelerle dolu bu hikaye de. Ortaçağ ortamı var. Bu da aslında döneme göre aykırı bir şey. Çünkü o aralar sürekli “geçmişi bırak şimdiye bak” mesajı veren yazılar yazılmış. Taze Amerika’yı daha da güçlendirebilmek, ataları olan Avrupalılardan farklı olabilmek adına kendilerine özgü kültür oluşturma çabasında olduklarından Ortaçağ’a gönderme yaparak yazmış olması sıradışı. Aslında bir taraftan mutlu sonu olan bir hikaye olmadığı için korkunç olayları geçmişe bağlamak olarak da bakılabilir olaya. Yine de bahsedilecek, kurulacak kocaman bir şimdi var önünde. Kullanmayı tercih etmemiş Poe.

Bir de saatten bahsedilmezse olmaz bu hikaye söz konusuysa. Zamanın geçtiğinin, ölüme yaklaşıldığının habercisi bu saat. Bütün kaosun ortasında düzenli olan tek şey. Tik tak tik tak. Ve insanların saat çaldıkça müziği kesmeleri manidar, çünkü ölüm vakitleri geldiğinde de böyle hareketsiz, sessiz şeylere dönüşecekler.

H. Gizem Taş – 15 Nisan 2015

...