11
Ara

Sesin Kaybı

Hayatın her alanında bir kayba uğruyor insan gerek beden gerek ruh gerekse zihninde…

Arıyor kaybını tüm boşluklarda izini sorguluyor adım adım.

Ben de o boşluklardan birindeyim. Kayıp bir ses boşluğu… Arıyorum sesimi. Boşlukta yankı bulan o ses, duyamıyorum. Kulaklarımla bir yol haritası çiziyorum o yolu takip ederek arıyorum, bulamıyorum. Kayboluyor yine. Bulunca yapacağım şey avuçlarımın arasına alıp tutmak ve duyduğum o sesi nefesime dökmek. Kaybolabiliyor işte her şey gibi sesler, sözler, anlamlar…

Korumak istiyorum onları. Henüz hayat bulmamış, tanıklık etmemiş dünyaya.

Yaşatmak istiyorum. Can bulsun diye, canları doldursun diye.

Bulamıyorum. Aradığım ses kayıp bir ses. Hangi boşlukta yankı buluyor, bilmiyorum. Acelece ve acemice koşuyorum yakaladığımı sanıp alıyorum avuçlarımın arasına fakat bulduğum ses yaşamış, tanıklık etmiş, can bulmuş.

Ben yaşamamış o sesin peşinde kulaklarımı bekçi etmiş kovalıyorum ha kovalıyorum. Bir saklambaç oyununda ya da bir ebe arayan oyun kuramında.

Bekliyorum. O sesin de beni beklediğini bilerek. Onu yaşatmak adına bekliyorum.

Dünya döndükçe kendi çemberinin dışında, bizi içine aldığı çemberin dönmediğini sanıyorum. Duruyorum. Ne ölüme ne umutsuzluğa ne savaşa ne de dünyada ses bulmuş çirkin anlamlar değil beklediğim. Onlar beklediğimi görünce tutuyor kulaklarımı ve söylüyorlar bana evrendeki seslerin sırrını:

“Bu evren bizi sahiplendi beklediğin ses ya da kaybettiğin ya da arayıp durduğun o ses, gelir mi bilmem. Baksana insanoğlu hep oraya koşuyor ve orda biz varız…” Ben yine de bekliyorum yeşil ışık yanacak benim kulağıma tanıklık etmiş yollarda ve tüm insanlığı da aydınlatacak sesleri doğuracak o yollarda.

Sevinç Özilice – 11 Aralık 2016

...