9
Eki

“Ulan ben böyle hayatın !”

Hepinizin dertleri var değil mi? Çok acı çekiyorsunuz değil mi, hayatınız çok berbat.  Geçen yine öyle bir adamla tanıştım çalıştığım yerde. 60 yaşında, taşeron firmanın gönderdiği temizlikçi. 60 yaşında ama 80 yaşında gibi gözüküyor. Çocugunun 30 milyar kredi kartı borcu varmış, babası borcu ödemek için kredi çekmiş. Sonra 2 senedir ortada yok çocuk.

Adam diyor ki: ” 2 sene önce emekli olup, köye geçecektim. Şimdi başıma bu bela çıktı, mecbur çalışıyorum. Çalışıyorum da noluyor aldığım para asgari ücret, nah öderim. Altı ay daha ödeyemezsek hapis yatacağız anasını satayım. ama evlat işte kızamıyorsun ki… Gelse “baba affet” dese yine sesimi çıkarmam.”

Bir gün yine işten çıktık. Ben metroya yürüyorum, abi de yanımda. Dedim, “abi sen nerden gidiyorsun?”.

-“Ben tabanvay, burdan eve yürüyorum.”
-“Nerede abi evin?”

Her gün eve 2 saat yürüyormuş. Para biriktirmek için… Ben o halimle metroya gitmeye üşeniyorum. Ama ilginç olan adamın yine de yüzü gülüyor. Biz hani kolpadan dertlerimize, kolpadan acı çekiyoruz ya… Elimize biraları alıp, “kederlenmek” için boğazı gören yerlerde biralarımızı içiyoruz ya… Hey yavrum hey! Memleketin insanı acı çekmeyi “zanaat”eylemiş. Oysa onlar senin benin gibi Dostoyevski falan okumuş adamlar da değiller. Hani diyor ya adam (tam olarak hatırlamıyorum) dişimiz ağrırken çıkardığımız feryatlardan içten içe zevk alıyoruz. Dostoyevski’nin dediği o kolpacı adamlar biziz, sensin, benim… Ama o abi öyle değil gerçekten acı çekiyor. Başka çaresi olmadığı için, kaderi bu olduğu için, başka yolu olmadığı için öyle değilmiş gibi yapıyor.

Ulan ne iş ya… O anlattığım abi anasını siktiğimin yerinde sigara arasında iki dakika geç geldi diye, yirmiiki yaşında siktiğimin müdür olmuş kızından azar yiyor. “Nerdesin sen!” diyor amına kodumun kızı “utanmıyor musun bu yaşta?” diyor. Ama hayatım boyunca unutmayacağım , o anda abi’nin o gülümseyişini, acı acı gülümseyişini , “Haklısınız Nurcan hanım.” demesini. Hiç bir zaman unutmayacağım. Abi orda içinden ne diyordu, o kadar iyi anladım ki o gülüşünden. “ulan ben böyle hayatın anasını avradını sikeyim!”

 

Onur Dalar – 8 Nisan 2012

...